SportsWeek Blog

Neden Spor Yapmalısınız?

Neden Spor Yapmalısınız?

Düzenli sporun size kazandıracağı en iyi ödüller:

Sağlıklı Bir Kalp
Spor yapmak kan dolaşımını hızlandırarak kalbin daha fazla kan pompalamasını ve daha sağlıklı olmasını sağlıyor.

Kan Dolaşımı
Kan dolaşımınız sporla hızlanır ve vücuduna daha fazla oksijen dağılmasını sağlar ve kansızlığı gidermeye yardımcı olur. Böylece daha sağlıklı ve enerjik olursunuz.

Güçlü Bağışıklık Sistemi
Düzenli spor ve hareket vücudun bağışıklık sistemini destekler, beyaz kan hücrelerinin vücuda yayılma hızını artırır ve terleyerek toksinleri atmanızı sağlar. Vücut ısısındaki artışla da bakteri oluşumu da azalır.

Konsantrasyon
Düzenli fiziksel aktivite zihinsel yeteneklerinizi güçlendirir. Analitik düşünme, öğrenme ve doğru karar verme yetilerinizi geliştirmek ve zihinsel gücünüzü korumak için haftada üç ya da beş kez en az 30 dakika aerobik ve kas güçlendirme egzersizleri yaparsanız sporun zihinsel faydalarını görebilirsiniz.

Diyabet Kontrolü
Fiziksel aktivite tip 2 diyabet riskini azaltarak, insülin hormonunu dengeleyerek ve fazla yağları yakarak vücudu koruyor.

Obezite’ye Karşı Önlem
Obezite dünyadaki milyonlarca insanın zorlukla kurtulduğu bir hastalık. Spor ve fiziksel aktiviteyle yağları yakıp kalori harcayarak bu hastalığa karşı önleminizi alabilirsiniz.

Hipertansiyon Kontrolü
Yüksek tansiyon felç ya da kalp hastalıklarına sebep olabilir. Fiziksel aktivite ve sporla sağlıklı kiloda kalarak kendinizi koruyabilirsiniz.

İyi Kolesterol
Yapılan araştırmalara göre sporcuların iyi kolesterol seviyesi spor yapmayanlara göre çok daha yüksek. İyi kolesterol seviyenizin yüksek, kötü kolesterol seviyenizin de düşük kalması için düzenli spor yapmalısınız.

Kas gücü
Sporla kaslarınızın dayanıklılığını ve gücünü artırarak daha dirençli bir vücuda sahip olun.

Kemik Yoğunluğu
Kemik yoğunluğu kemik gücü için çok önemlidir. Yaşla azalan kemik yoğunluğunuzu spor yaparak koruyabilirsiniz.

Sağlıklı Düşünme Tarzı
Fiziksel olarak aktifken zihniniz günlük stres kaynaklarına takılmaz. Spor vücuttaki stres hormonlarını azaltır ve endorfin üretilmesini sağlar. Endorfin mutlu ederken stresi ve depresyon riskini de azaltır. Yoğun bir egzersiz sonrasında kendinizi daha mutlu ve olumlu hissedebilirsiniz.

Özgüven
Spor yapmak özgüveni artırır. Yaptığınız sporda ilerleme kaydedip sonuç görmeye başladığınızda kendinizi daha başarılı ve güçlü hissedersiniz.

Disiplin
Spor belirli kurallarla olumlu sonuç almaya yönelik bir eylem olduğu için genel bir disiplin anlayışı elde edip amaçlarınız için düzenli çalışmanızı sağlar.

Arkadaşlık
Beraber spor yapmak karşılıklı saygıyı geliştirir. Spor yaparken farklı insanlarla arkadaşlık kurmayı ve beraber çalışmayı da öğrenirsiniz.

Sağlıklı Uyku
Spor ve diğer fiziksel aktiviteler uyku kalitesini artırarak daha hızlı ve daha derin uyumanızı sağlar. Daha iyi bir uyku çekmek ruh halinizi ve bağışıklık sisteminizi olumlu yönde etkiler.

Liderlik Yeteneği
Futbol, beyzbol ve basketbol gibi sporlar liderlik yeteneklerini geliştirmek için idealdir. Beraber antrenman yapmak, uğraşmak, kazanmak ya da kaybetmek takım çalışmasına yatkınlığı ve liderlik özelliklerini geliştirir.