SportsWeek Blog

Kaslar Asla Unutmaz! Gençken spor yap yaşlanınca rahat et!

Kaslar Asla Unutmaz!

Uzun süre spor yaptıktan sonra sporu bırakanların çabuk çöktüklerine dair efsaneler hep ortada dolanır oysa işin aslı bambaşka. Geçmişte yapılan her hareketiniz hanenenize kar olarak yazılıyor.

Bilim adamları geçmişte spor yapanların tekrar spora başladıktan kısa bir süre sonra eski hallerine dönebildiklerini söylüyor.

Oslo Üniversitesi psikologlarından Kristian Gundersen ve ekibi uzun süredir yaptıkları araştırmanın raporunda, kasların spor bırakıldığında ilk haline geri döndüğü tezini çürütüyor.

Kasların eskiden sahip oldukları güçleri hatırlayan kocaman bir hafızaya sahip olduğunu vurgulayan Gundersen, “Araştırmalarımız kaslardaki değişimin bazı kalıcı sonuçlar bıraktığını ortaya koyuyor, Bu kalıcılık sonsuza kadar mı bilmiyoruz henüz ama oldukça uzun bir zaman olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Araştırmaya fareler üzerinde başlayan Gundersan ve ekibi, önce farelere belli bir süre kaslarını geliştirecek hareketler yaptırdı. Kaslar bu süreçte, ‘nuclei’ diye anılan ve bir fabrika gibi yeni kas üreten küçük hücre çekirdekler geliştirdi. Sonra bu hareketleri yapması kesilen farelerin, kas kütlelerini kaybetmelerine rağmen kas üreten hücre çekirdeklerini üretmeye devam ettikleri gözlendi. Bu çekirdekler sayesinde yeniden harekete başlayan farelerin kasları, yeni düzene hemen uyum sağlayarak eski formuna döndü.

Kasların geri gelme yeteneği bulunsa da, hafıza yeteneğinin zamanla zayıfladığına dikkat çeken Gundersen, “Nuclei çekirdeklerini geliştirmenin gençlikte çok daha kolay olduğunu biliyoruz. Bu sebeple, gençken bolca spor yaparsanız, ileri ki yaşlarınızda spor yaptığınızda yeniden fit olmanız oldukça kolaylaşacaktır. Gençken yapılan sporun faydasını ihtiyarladıkça göreceksiniz” diye konuştu.