SportsWeek Blog

Daha Sağlıklı Olmak İçin 11 Tavsiye

Daha Sağlıklı Olmak İçin

Her gün hareket edin
Ne kadar hareketliyseniz o kadar iyi. Egzersiz kalp sağlığını güçlendirir, kas yaptırır ve kemik gücünü artırır. Sağlığınızı korumak için hafta içinde 2-3 saat hafif egzersiz yapmayı hedefleyin, ister yürüyüş yapın, ister dans edin. Daha da güçlenmek için haftada 2 saat koşabilir ve tenis oynayabilirsiniz. Haftada iki gün güç artırıcı antrenman yapın ve sık yürüyün, günde 10,000 adım ideal bir hedeftir. Kilo vermek istiyorsanız sağlıklı beslenmeye odaklanarak haftada 250-300 dakika egzersiz yapmalısınız.

Su için
Su vücudunuzun en büyük ihtiyaçlarından biri. Her gün kaybettiğiniz su miktarını geri kazanmak için aktivite seviyenize göre su içmeniz gerekiyor. Yetişkin bir kadının 2.5 litre, yetişkin bir erkeğinse 3.5 litre kadar su içmesi gerekebiliyor. Yeterince su içmezseniz organlarınıza yeterli kan ulaşamaz, kaslarınız güç kaybeder, vücut ısınızı koruyamazsınız ve beyniniz çalışmakta zorlanır. Yeterli su içtiğinizde vücudunuzu korumuş oluyorsunuz.

Uykudan vazgeçmeyin
Dinlenmek vücudu iyileştirir, gereken enerjiyi toplamasını sağlar, bağışıklık sistemini korur ve psikolojik rahatsızlık ve kalp hastalığı riskini azaltır.

Stesten Kaçının
Stres ve anksiyete duygusal, psikolojik ve fiziksel rahatsızlıklara yol açabilir. Stres altındayken farklı çözüm yolları aramaya çalışın. Spor, meditasyon ve pozitif düşünce egzersizleri stresle baş etmek için ideal çözümler.

Gülmek bağışıklık sistemini güçlendiriyor
Japonya’da yapılan çalışmalara göre gülmek bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve vücudun alerjik reaksiyonlarını azaltıyor. Meditasyon da aynı şekilde yüksek tansiyonla baş etmenize yardımcı olur.

Bir kedi gibi esneyin
Uyandığınızda ilk işiniz esneme egzersizleri yapmak olsun. Kan dolaşımı ve sindirime faydalı olmakla beraber sırt ağrılarını da iyi gelir.

Kahvaltıyı kaçırmayın
Araştırmalara göre kilonuzu korumak ya da kilo vermek istiyorsanız kahvaltıyı atlamamalısınız. Peynir yoğurt, tam tahıllı ekmek, haşlanmış yumurta ve taze meyve gibi besinleri içeren dengeli bir öğün yemelisiniz.

Dişlerinizi doğru fırçalayın
Çoğu insan dişlerini nasıl fırçalaması gerektiğini bilmiyor. Dişlerinizi, diş etlerini, dilinizi ve damağınızı temizleyecek şekilde iki dakika kadar fırçalamalısınız.

Şekerli içecekler tüketmeyin
Şekerli içeceklerden alacağınız kalorinin katı yiyeceklerden aldığınız kaloriden daha zararlı olduğunu biliyor muydunuz? Şekerli içecekler tip 2 diyabete, kalp hastalıklarına ve benzeri birçok sağlık sorununa yol açıyor.

Zihninizi çalıştırın
Zihin egzersizleri yapın. Amerikalı araştırmacılar beynin biyokimyasal yönünü harekete geçiren egzersizlere “nörobik” ismini verdi. Dişlerinizi dominant olmayan elinizle fırçalamak, iş yerine farklı bir yoldan gitmek, giysilerinizi bakarak değil dokunarak seçmek gibi farklı egzersizler deneyebilirsiniz. Rutinden uzaklaşarak zihinsel aktivitelerini artıran insanlar daha geç unutkanlık yaşıyor.

Ruh sağlığınızı koruyun
Ruh sağlığınız en az fiziksel sağlığınız kadar önemli. Duygusal olarak tükenmemek için sürekli kendinizden ödün vermeyin ve kendinize vakit ayırın. Sevdiğiniz aktivite ve hobilerle ilgilenin, sosyal ilişkilerinizle iş yaşamınızı dengeli tutun. Meditasyon ve spor yaparak ruhsal sağlığınıza katkıda bulunun, sizi mutlu eden şeyleri ihmal etmeyin.